O ognisku

Ognisko Muzyczne przy Regionalnym Centrum Kultury rozpoczęło swoją działalność we wrześniu 2015 roku. Zasadniczym  celem działalności Ogniska jest:

– kształcenie muzyczne dzieci,  młodzieży i dorosłych

– krzewienie kultury muzycznej

– wychowanie słuchaczy na estetycznych  i wrażliwych odbiorców sztuki muzycznej

– przygotowanie szczególnie uzdolnionych słuchaczy do dalszego kształcenia

w szkolnictwie muzycznym

Realizacja celów Ogniska następuje poprzez:

– organizowanie i prowadzenie zajęć muzycznych (indywidualnych i grupowych)

– szerokie propagowanie sztuki muzycznej wśród lokalnej społeczności oraz współdziałanie

w tym zakresie z placówkami oświatowymi, instytucjami i organizacjami

Cykl nauczania w Ognisku realizowany jest następująco:

1) Uczestnicy w wieku od 6 roku życia, młodzież i dorośli – cykl czteroletni

2) Edukacja muzyczna dla najmłodszych – dzieci od 3 do 6 roku życia

Ognisko muzyczne podzielone jest na poszczególne sekcje:

– instrumenty dęte blaszane (trąbka, puzon, tuba, sakshorn)

– instrumenty dęte drewniane ( flet poprzeczny, saksofon)

– instrumenty strunowe (gitara klasyczna, gitara elektryczna, gitara basowa)

– instrumenty klawiszowe (fortepian, keyboard)

– instrumenty perkusyjne (perkusja)

– sekcja wokalna

Uczniowie biorą czynny udział w koncertach organizowanych lub współorganizowanych przez Ognisko Muzyczne, takich jak:

– koncerty semestralne

– występy gościnne w przedszkolach, szkołach

– imprezy okolicznościowe dla lokalnej społeczności organizowane przez RCK

– udział w festiwalach muzycznych

W naszej placówce stawiamy na profesjonalizm i jak najwyższy poziom nauczania, dlatego możesz być pewny, że dołożymy wszelkich starań, aby nasi uczniowie zdobyli możliwie najwięcej wiedzy praktycznej jak i teoretycznej. Wysoko wykwalifikowana kadra, ciekawe zajęcia dostosowane do potrzeb uczniów to dla nas sprawa najważniejsza.

Nasi nauczyciele posiadają nie tylko wykształcenie muzyczne, ale na co dzień pracują w instytucjach kulturalnych, szkołach muzycznych, szkołach podstawowych i przedszkolach, grają w zespołach, orkiestrach, tworzą muzykę, która stanowi ich pasję.

Tą pasją chcemy się podzielić z naszymi uczniami i zaszczepić w nich miłość do muzyki.

 

KADRA

 

Roman Beta

Roman Beta – instrumenty klawiszowe, instrumenty dęte blaszane, zajęcia teoretyczne

Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na kierunku Menedżer Kultury – studia podyplomowe. Ma ukończony kurs pedagogiczny zgodny ze standardami kształcenia nauczycieli. Brał udział w wielu warsztatach muzycznych, kursach doskonalących, kursach muzycznych, festiwalach m.in. Międzynarodowe Kursy Big-Bandów i Zespołów Kameralnych w Nysie, Kursy Muzyczne w ramach I Ogólnopolskiego Konkursu  Instrumentów Dętych Blaszanych im L. Lutaka w Krakowie, Warsztaty Jazzowe Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Bogdan Hołownia – fortepian, Ogólnopolskie Spotkania Puzonowe w Krakowie, Ogólnopolski Kurs Dla Trębaczy w Poznaniu, prowadzący prof. Richard Giangiulio (USA), Ogólnopolskie Warsztaty Jazzowe w Pułtusku, Ogólnopolski Mistrzowski Kurs Gry na Trąbce w Poznaniu, prowadzący prof. Manfred Bockschwieger (Niemcy), Szkolenie „ABC pracy z zespołem instrumentalnym w szkole  muzycznej I stopnia ” zorganizowane przez Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych w Warszawie, „Podstawy instrumentacji na zespoły kameralne w szkole” muzycznej I i II stopnia. Szkolenie zorganizowane przez Centrum  Edukacji  Artystycznej Region Lubuski.

Jako instrumentalista współpracował z wieloma orkiestrami m.in. z Filharmonią  Dolnośląską w Jeleniej Górze, Filharmonią  Sudecką w Wałbrzychu, Filharmonią Gorzowska, Big-Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego, Big-Bandem Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

Jako dyrygent współpracuje z Orkiestrą Zespołu Szkół Budowlanych w Zielonej Górze   oraz orkiestrą KGHM Polska Miedź S.A Oddział Zakłady Górnicze Polkowice – Sieroszowice, z którą w 2015 zdobył nagrodę Grand-Prix oraz nagrodę  dla najlepszego dyrygenta na XIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru w Lesznie.

Na co dzień pracuje również jako nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia we Wschowie oraz I i II stopnia w Lesznie.

 

Małgorzata Beta

Małgorzata Beta – instrumenty klawiszowe, instrumenty dęte drewniane, edukacja muzyczna dla  najmłodszych

Absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym ( dyplom z wyróżnieniem ) oraz Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na kierunku Menedżer Kultury – studia podyplomowe. Ukończyła również Uniwersytet Zielonogórski na kierunku Edukacja Przedszkolna i Wczesnoszkolna.

Ma ukończony kurs pedagogiczny zgodny ze standardami kształcenia nauczycieli oraz kurs wychowawcy i kierownika wypoczynku.

Brała udział w wielu warsztatach muzycznych, kursach doskonalących, kursach muzycznych, festiwalach m.in. II i III Maraton Artystyczny we Wrocławiu; Aktywność muzyczno – ruchowa dzieci na podstawie metody aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss; Międzynarodowy Kurs Mistrzowski dla oboistów w Zielonej Górze; Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk w Poznaniu; Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana” w Gostyniu; Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu;

Akcja Charytatywna „Warto jest Pomagać” w Zielonej Górze; Festiwal Barbórkowy Chórów w Lubinie, Festiwal Silesia Cantat w Głogowie.

Jako muzyk i solistka współpracowała z wieloma orkiestrami i chórami m.in. z Filharmonią Zielonogórską, Filharmonią Gorzowską, Filharmonią Szczecińską, Filharmonią Poznańską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Orkiestrą Kameralną L’autunno, Sinfoniettą Polonia, Młodzieżową Orkiestrą Dętą ZSB im. T.Kościuszki w Zielonej Górze, Górniczym Chórem  Męskim w Lubinie, Chórem Kameralnym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Chórem Parafialnym Cantate Deo ze Sławy.

Koncertowała w Polsce i za granicą m.in. w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej: Bruksela, Berlin wykonując utwory Jana A.P. Kaczmarka – zdobywcy Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. W swoim dorobku artystycznym ma udział w nagraniu kilku płyt w charakterze muzyka orkiestry i solisty m.in. „ Homo Homini Angelus ”.

Na co dzień pracuje jako nauczyciel zajęć umuzykalniających w przedszkolach w Polkowicach, nauczyciel gry na instrumentach klawiszowych i dętych w Centrum Artystyczno – Edukacyjnym ZG – Muzyk w Lubinie, instruktor Ogniska Muzycznego w Chocianowie oraz muzyk Orkiestry KGHM Polska Miedź S.A Oddział Zakłady Górnicze Polkowice – Sieroszowice.

 

Marcelna Bienkiewicz

 

Marcelina Bienkiewicz sekcja wokalna, zespół wokalny

Marcelina Bienkiewicz – wokalistka, instruktor śpiewu, songwriterka. Absolwentka Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie Pauliny Gołębiowskiej. Aktualnie studentka studiów magisterskich kierunku Edukacja Artystyczna, specjalizacja kompozytorska. Brała udział w licznych warsztatach, gdzie pobierała nauki u takich wokalistów jak Melanie Charles, Judy Niemack, Ani Szarmach, Wojciecha Myrczka czy Janusza Szroma.

 

Jakub Rezler

Jakub Rezlerinstrumenty klawiszowe – pianino, keyboard

Student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, specjalność: kompozycja. Ukończył Uniwersytet Zielonogórski na wydziale artystycznym z tytułem licencjata. Na fortepianie gra od 17 lat. Dwukrotnie występował w Carnegie Hall w Nowym Jorku podczas prezentacji finalistów konkursu American Protege Music Competition.

 

Jakub Kowalczyk

Jakub Kowalczyk gitara, perkusja

Pasjonat muzyki. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I-go st. w Lubinie i Państwowej Szkoły Muzycznej II-go st. w Legnicy. Instruktor wokalno-instrumentalny na Uniwersytecie III-go Wieku w Grębocicach. Instruktor gry na gitarze w Polkowickim Centrum Animacji. Instruktor gry na instrumentach w Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu.

 

 UDZIAŁ OGNISKA MUZYCZNEGO :

* Dnia 28 kwietnia 2016 roku uczniowie Ogniska Muzycznego działającego przy Chocianowskim Ośrodku Kultury wzięli udział w FESTIWALU GITARY LESZNO 2016
Był to projekt jednodniowy, w ramach którego odbyły się warsztaty gitarowe, a na zakończenie koncert finałowy.
W programie koncertu można było usłyszeć muzykę gitarową w różnej stylistyce. Wykonawcami byli uczniowie szkół i ognisk muzycznych, którzy stworzyli 40-osobową orkiestrę gitarową.
Koncert odbył się o godzinie 19:00 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie.
Patronat honorowy nad imprezą objął pan Łukasz Borowiak — Prezydent Miasta Leszna. Projekt został współfinansowany ze środków miasta Leszna.
Organizatorzy: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Romana Maciejewskiego w Lesznie, Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Romana Maciejewskiego w Lesznie.
Współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie.

 

 

 

 

* W dniu 24 stycznia 2016 r. odbył się pierwszy koncert w wykonaniu uczniów oraz instruktorów Ogniska Muzycznego pn. ”Koncert Zimowy”. Koncert miał miejsce w siedzibie Chocianowskiego Ośrodka Kultury.